KONGRES TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

MUDr. Michal Strnad

patří k předním českým odborníkům v oblasti TČM, pracuje v soukromé cévní ambulanci, kde současně používá  akupunkturu a fytoterapii. Má již mnohaletou pedagogickou praxi, v 80. letech vedl praktika akupunktury pro IPVZ, v 90. letech vedl semináře ČSBS, od roku 2003 vyučuje v Hradci Králové a Havířově.

Jste členem představenstva České akupunkturistické společenosti, akupunktuře se věnujete již přes 20 let, co se za tu dobu v možnostech praktikování akupunktury v ČR podle Vás nejvíc změnilo?

     Posledních 15 let se řada západně vzdělaných lékařů akupunkturistů podrobně seznámila s principy TCM, a tedy upřesnila a zlepšila své diagnostické a terapeutické možnosti. Vytvořilo se několik pracovišť a společností, které rozšířily a doplnily vzdělávání v TCM a jejích jednotlivých součástí ( akupunktura, fytoterapie, tuina, baňkování,...) a to ve spolupráci se zahraničními institucemi, mám na mysli Institut vzdělávání TCM Bohemia v Praze, Sinobiologickou školu TCM, i cílené nadstavbové semináře, které pořádám jak v Hradci Králové tak i jinde po republice (včetně školy TCM v Havířově).
Pokud jde o vztah západní medicíny k TCM, jde o kolísavé sympatie a antipatie, podle osobností a jednotlivých institucí, které na to nahlížejí různě. Je tu i velký tlak klasických farmaceutických firem a některých lékařských pracovišť proti TCM, protože její sféra fytoterapie zmenšuje finanční balík, který lidé poskytují svými daněmi,.....
Jako pozitivum beru, že v současnosti není akupunktura ( a TCM) hrazená pojišťovnami (i když je součástí léčebných postupů), takže není dalším nástrojem pro „limitaci“ zdravotnických zařízení a tím jejich ekonomické olupování. Bohužel řada kolegů toto bere jako mínus a přestali akupunkturu provádět?!
Samozřejmě za posledních 18 let prošlo školeními TCM i mnoho nelékařů a nezdravotníků, a povědomí o TCM se rozšířilo mezi laickou veřejnost. Z pohledu současné legislativy trvají ale stále zákonná nařízení, že léčit smí jen lékaři. Proti zájmovému vzdělávání nelékařů si myslím není třeba brojit.

Je podle Vás velký rozdíl v praktikovaní akupunktury v České republice a ve zbytku EU?

    Je to různé, podle různé legislativy v dané zemi. V některých státech jsou uznávání „praktici TCM“ po složení mezinárodně platných zkoušek, někde je akupunktura vázána také jen na lékaře.

Jak jste spokojen s výukou akupunktury v České republice a co by se podle Vás mělo změnit?
   
    Stále existuje dvojí výuka tzv. západní, reflexologické, a východní, tradiční, akupunktury, a bohužel někdy jako antagonismus, nebo „jen náš postup je ten správný“. To samozřejmě neprospívá dalšímu rozvoji a prohlubování vzdělanosti všech. Sám jsem nejdříve absolvoval tzv. „západní školu“, ale v praxi mi řada postupů nefungovala, jak by měla, nebo jak jsem se to naučil. Teprve na základě studia TCM se mi „otevřely“ nové cesty, způsoby, možnosti a tedy také lepší diagnostické a léčebné výsledky. Zpětně ale pochopení řady pochodů v těle z pohledu západní neurofyziologie, endokrinologie, interny,.... mohu lépe přistupovat k, nebo vysvětlovat působení různých postupů TCM. Ostatně s touto symbiozou obou směrů medicíny jsem se opakovaně setkával při mých stážích na Univerzitě v TCM v Tianjinu, i v současné lékařské čínské literatuře zabývající se TCM výzkumy i klinickými zkušenostmi.
    Takže perspektivy vidím v základním vzdělávání TCM teorií, akupunktury a fytoterapie,... doplněné o poznatky moderní západní vědy rozebírající tuto problematiku. Tedy základem 3 letá škola, a pak další nástavbové kurzy. Ideální by bylo denní studium jako součást nebo nadstavba studia západní medicíny.
    Protože v rámci intermitentních vzdělávání ( víkendových,...) není dostatek času na běžnou klinickou praxi, začal jsem to před 6 lety řešit i víkendovými praktickými semináři zaměřenými na nácvik a zdokonalování různých metod léčby (ušní akupunktura, skalpová akupunktura, moxování,...) a také na řešení praktických problémů diagnostiky různých stavů disharmonií  (např.jak diagnostikovat a konkrétně léčit třeba kašel v podzimním období, zde užít akupunkturu, ušní akupunkturu, moxu, baňkování, fytoterapii,... jaké body jsou vhodné které ne,....jak dlouho léčit, je rozdíl mezi léčbou ženy a muže?.... mladého jedince, nebo ve stáří,....???).

A na závěr nám ještě prozraďte jak odpočíváte přes léto?

    Protože jsem se odstěhoval z města na chalupu, je jasné, že sekání trávy, příprava dřeva na zimu a jiné práce jsou relaxací, někdy chtěnou, někdy nechtěnou, ale nutnou. Jen je u toho potřeba jinak zapnout  hlavu. Ale také mi to umožňuje si v klidu sednout a od rána do večera se soustředit na materiály, nebo přednášky  TCM,... na což v celoročním kolotoči nebývá vždy čas.


Copyright © 2024   TCM Bohemia


Aktuality
V tuto chvíli nejsou žádné aktuality.
Archiv aktualit



Kontakt
TCM INSTITUT
nám. Čsl. armády 26
373 41 Hluboká nad Vltavou

tel. 387 965 131
mobil: 604 203 221

kongres@tcmkongres.cz