KONGRES TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

Zuzana, 23 let, studentka

zdravotní problém: chronický gynekologický výtok.

Dobrý den Zuzano, jak jste se dozvěděla o tradiční čínské medicíně (TČM)?

O tradiční čínské medicíně jsem samozřejmě už slyšela předtím, ale nenapadlo mne ji vyzkoušet na vlastní kůži. Až na svatbě mé sestry jsem se setkala s její kamarádkou, která se TČM zabývá, a když přišla řeč na mé zdravotní problémy, byla to ona, kdo mne na tuto myšlenku přivedl.  

Proč jste se nakonec rozhodla pro léčbu TČM?

Již třetím rokem jsem se snažila vyřešit své gynekologické problémy a neúspěšně.  Západní medicína nezabírala. Nepomohla ani změna lékaře. Od slov tedy nebylo daleko k činům a rozhodla jsem se zkusit alternativní cestu. K mému rozhodnutí také přispěl fakt, že v okruhu mých známých jsou lidé, kterým TČM velmi pomohla.

Můžete nám prosím popsat své zdravotní obtíže?

Prodělala jsem mononukleózu a od té doby začaly mé zdravotní problémy. Neustále se mi střídaly záněty močových cest se záněty gynekologickými, převážně kvasinkového původu, doprovázené silným výtokem. Netřeba dodávat jaký to mělo negativní dopad nejen na můj intimní život, partnerský vztah, ale i na mou psychiku. Můj tehdejší gynekolog nasadil lokální léčbu, která ovšem zabírala zpočátku jen krátkodobě, později (dle mého názoru) vůbec. Autovakcína také bez většího úspěchu. Po častých návštěvách urologie se podařilo zvládnout chronický zánět močového měchýře, avšak výtoky nadále přetrvávaly. Léčba farmaky měla vždy pouze časově omezený efekt.

Jaké metody TČM váš terapeut zvolil a jak vaše léčba probíhala?

Zpočátku jsem dostala bylinnou směs, ze které jsem si začala vařit odvary. Protože však zlepšování šlo pomalu, začala jsem docházet na akupunkturu. Rovněž jsem obdržela doporučení na úpravu jídelníčku, např. zákaz cukru a všeho smaženého. Vždy jsem měla 5-6 akupunkturních sezení 1x týdně a dvouměsíční pauzu. Můj stav se výrazně zlepšil, mohla jsem přejít z bylinných odvarů na „slabší“ formu wanů (= bylinné kuličky), což přináší pohodlnější užívání.

Jaký je váš zdravotním stav dnes?

Sice ještě nejsem zcela v pořádku (má léčba ještě pokračuje), výtok stále mírně přetrvává, ale téměř zmizely vedlejší nepříjemné příznaky, jako svědění, pálení při močení a s tím související problémy v intimním životě. Ke gynekologovi chodím maximálně dvakrát do roka a ne každý měsíc, jak jsem chodila dříve. Důležité je, že cítím, že jsem na dobré cestě.

Jak velký zásah do vašeho životního stylu znamenala léčba TČM?

Především se snažím vyhýbat fastfoodům, cukru a sladkostem (i když se přiznám, že si občas něco sladkého neodpustím), více si hlídám životosprávu a obzvlášť v létě se snažím více sportovat. Bohužel, stále se mi nedaří vyhýbat se stresu, ale to patří k dnešní době a to asi nebudu jediná.

Jak vás filosofie TČM změnila?

Vidím své zdravotní problémy více komplexně a uvědomuji si, jak velký podíl na zdravotním stavu mají stravovací návyky.

Chtěla byste něco vzkázat ženám s podobným problémem?

Aby se nebály vyzkoušet něco nového. Nemyslím si, že v dnešní době TČM může zcela nahradit západní medicínu, ale velmi dobře by mohly fungovat vedle sebe a vzájemně se doplňovat. Zejména v případech, kdy západní medicína selhává, protože nenabízí (na rozdíl od TČM) řešení komplexní.

Děkujeme za rozhovor.

I já děkuji.

Copyright © 2023   TCM Bohemia


Aktuality
V tuto chvíli nejsou žádné aktuality.
Archiv aktualitKontakt
TCM INSTITUT
nám. Čsl. armády 26
373 41 Hluboká nad Vltavou

tel. 387 965 131
mobil: 604 203 221

kongres@tcmkongres.cz